akenivetebesimTė gjithė ne shpesh ndodhemi para krizave tė humbjes sė vetėbesimit. Te disa kjo dukuri ėshtė mė e rrallė, ndėrsa te disa mė e shpeshtė. Pėr kėtė e kemi pėrgaditur njė post nė tė cilėn u tregojmė disa teknika dhe metoda pėr ngritjen e vetėbesimit.

 • Qeshu sa mė tepėr. Kjo nuk do tė thotė tė leni pėrshtypje joserioze. Por qeshu kur ecėn rrugės, kur takon njerėz dhe pėrgjithėsisht bėhu mė i lumtur edhe sikur tė mos ndjehesh ashtu.
 • Mėse nga e kaluara. Kaloi, nuk kthehet. Por mėso pėr herėn e ardhshme.
 • Blej tesha tė reja, rregulloji flokėt dhe trajtoje veten me diēka tė re. Ajo do tė bėj tė ndjehesh mė mirė dhe egos tėnde do t’i jap shtytje.
 • Pėrmirėsoji dobėsitė. Mėsoji dhe vlerėsoji cilat janė dhe vendos njė plan pėr ti pėrmirėsuar ata vazhdimisht.
 • Mėso t’ju thuash jo njerėzve. Mos u friko, nuk ke ēfarė tė humbasish.
 • Bėhu pozitiv. Gjithmonė shiko nė anėn “mundem” nė vend tė “smundem”. Nė jetėn tėnde ke bėrė shumė gjėra edhe shumė gjėra do tė bėsh nė tė ardhmen.
 • Gjithmonė bėhu zotėrues i mendimeve tua. Ēka ėshtė mendimi? Ėshtė njė pyetje, qė ju ia parashtroni vetes dhe mendimi ėshtė pėrgjigjja. Nėse keni  mendime negative, atėherė me siguri pyetjen e keni negative, qė do tė thotė se duhet ta ndryshoni pyetjen.
 • A lejoni qė fjalėt e tė tjerėve tė ndikojnė te kėnaqesia juaj? A ka pėr j rėndėsi se ēka mendojnė ata pėr ju?  Mbani mend se askush nuk mund tĒju bėj inferior pa lejen tuaj. Nuk ėshtė problemi ajo qė ata ua thonė juve, por problemi ėshtė se ēka mendoni ju paso qė ata ndalen sė foluri. Ndryshojeni mėnyrėn e tė menduarit.
 • Nė fund tė ditės bėni njė rekapitullim tė asaj qė e keni arritur atė ditė.
 • Bėhu mirėnjohės pėr atė qė duhet tė jesh mirėnjohės  pėr jetėn tėnde pėr momentin. Cilin e dashuron? Kush tė dashuron ti? Kujt i ndihmon?
 • Ēdo mėngjes gjersa je duke e bėrė dushin paramendoji nė mendjen tėnde tė gjitha aktivitetet, qė duhet ti bėsh gjatė ditės sikur tė jenė realizuar edhe atė me sukses. Vizuelizoji tė gjitha takimet qė duhet ti kesh, njerėzit me tė cilėt duhet tė flasish… Vizualizoji suksesin dhe vetėbesimin dhe ashtu do tė jetė edhe rezultati.
 • Pėrmirėsoje gjuhėn e trupit. Mėnyra se si lėviz trupi yt ka njė ndikim tė madh nė vetėbesimin tėnd. Ec me kokėn lart, supet prapa dhe ec sikur duhet tė shkosh diku me rėndėsi.
 • Emocioni krijohet nga mocioni (lėvizja). Duhet sa mė tepėr tė lėvizish. Kjo krijon energji dhe e bėn gjakun tė lėviz nėpėr trup. Kjo tė bėn tė ndjehesh mė mirė dhe mė me vetėbesim.
 • Dhe mė nė fund- ti jeton vetėm njėherė, kėshtu qė sa herė qė e ndjen se je i rrėzuar pyete veten pas 10 ose 20 vitesh a do tė jetė e rėndėsishme ajo pėr tė cilėn mėrzitesh?

Komente

comments

6 Responses

 1. ,,,,,,,,,,,,

  fakte shum te rendesishme ju lumt mendoj.com dhe flm per kto tgjitha flmm vazhdoni kshu

  Reply
 2. mimi AL

  Qeshu sa mė tepėr. Kjo nuk do tė thotė tė leni pėrshtypje joserioze. Por qeshu kur ecėn rrugės, kur takon njerėz dhe pėrgjithėsisht bėhu mė i lumtur edhe sikur tė mos ndjehesh ashtu. kjo me pelqen 

  Reply
 3. ARTA

  Meso ti thuash JO!! njerezve, Mos u frigo nuk ke se c’fare te humbasesh …. -kjo me pelqen edhe nese humb mundesh edhe vetem kjo tregon VETEBESIM!!!

  Reply
 4. valentina

  un mendoj se i kam floket te shkurtura dhe shum te dobett juv kisha lut nese ban me mi jap disa keshillla se paku per tu rritur ose per ti trashur floket e mija

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.